Cocoa mass org. 25kg
Item No. 15400
This organic cocoa mass from the Dominican Republic is known for its pure taste and high quality, and is a favorite among professional chocolatiers and bakers. This product is ideal for making chocolate, desserts and other sweet treats.
Specifications
- Variation
- Cocoa mass
- GTIN
- 08718976020817
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976020817
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 2470 kJ
- Energy (kcal)
- 590 kcal
- Ingredients (organic*)
- Cocoa beans*
- Carbohydrates
- 7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Dominican Republic (DO)
- Country of last processing
- Dominican Republic / Switzerland / Netherlands
- Latin name
- Theobroma cacao
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cocoa mass processed mechanically from cocoa beans without the extraction of natural cocoa fats
- Fat
- 53 g
- Dietary fibre
- 24 g
- Moisture
- < 2
- of which sugars
- 0.9 g
- of which saturated
- 34 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 50
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 50
- Storage conditions
- Cool and dry, away from strong odors and direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific, without off-taste
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 26-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 5 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cocoa mass org. 25kg
Item No. 15400
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cocoa mass org. 25kg |
| GTIN | 08718976020817 |
| Country of last processing | Dominican Republic / Switzerland / Netherlands |
| Agricultural origin | Dominican Republic (DO) |
| Latin name | Theobroma cacao |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cocoa beans* |
| Process | Cocoa mass processed mechanically from cocoa beans without the extraction of natural cocoa fats |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2470 kJ |
| Energy (kcal) | 590 kcal |
| Fat | 53 g |
| of which saturated | 34 g |
| Carbohydrates | 7 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 24 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976020817 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This organic cocoa mass from the Dominican Republic is known for its pure taste and high quality, and is a favorite among professional chocolatiers and bakers. This product is ideal for making chocolate, desserts and other sweet treats.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)