Dates whole no stone Deglet Nour org. 5kg
Item No. 18206
Dates are incredibly versatile and can be used in a variety of recipes, from sweet desserts to savory main courses. Widely embraced as a natural sweetener, these pitted dates are an ideal addition to many products and dishes.
Specifications
- Variation
- Dates
- GTIN
- 08718976019934
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- GTIN-code TU
- 8718976019934
- Protein
- 2.0 g
- Energy (kJ)
- 1293 kJ
- Energy (kcal)
- 305 kcal
- Ingredients (organic*)
- Dates*
- Carbohydrates
- 70.5 g
- Agricultural origin
- Tunisia (TN)
- Country of last processing
- Tunisia (TN)
- Latin name
- Phoenix dactylifera
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 10/11
- Process
- Harvest,drying,pitting,packing
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 7.5 g
- Moisture
- < 22
- of which sugars
- 70.5 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 181
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 21-8-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Dates whole no stone Deglet Nour org. 5kg
Item No. 18206
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Dates whole no stone Deglet Nour org. 5kg |
| GTIN | 08718976019934 |
| Country of last processing | Tunisia (TN) |
| Agricultural origin | Tunisia (TN) |
| Latin name | Phoenix dactylifera |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Dates* |
| Process | Harvest,drying,pitting,packing |
| Harvest month(s) | 10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1293 kJ |
| Energy (kcal) | 305 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 70.5 g |
| of which sugars | 70.5 g |
| Protein | 2.0 g |
| Dietary fibre | 7.5 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976019934 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Dates are incredibly versatile and can be used in a variety of recipes, from sweet desserts to savory main courses. Widely embraced as a natural sweetener, these pitted dates are an ideal addition to many products and dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)