Corn flour sifted germfree org. 25kgÂ
Item No. 11070
Enjoy this germ-free corn grits with a silky texture. By removing the germ, the shelf life is extended and you no longer have to worry about oxidation.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976001304
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976001304
- Protein
- 5.4 g
- Energy (kJ)
- 1514 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 77.4 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Cleaning, sorting, crushing, grading, packaging
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 4.1 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 0.7 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 6M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn flour sifted germfree org. 25kgÂ
Item No. 11070
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn flour sifted germfree org. 25kg |
| GTIN | 08718976001304 |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Cleaning, sorting, crushing, grading, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1514 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 77.4 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Protein | 5.4 g |
| Dietary fibre | 4.1 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001304 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
Description
Enjoy this germ-free corn grits with a silky texture. By removing the germ, the shelf life is extended and you no longer have to worry about oxidation.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)