Corn starch native org. 25kg
Item No. 11120
This cornstarch has a silky texture and thickening power. It is popular for making velvety sauces, tender pastries or crispy coatings.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976001380
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 0,2 %
- GTIN-code TU
- 8718976001380
- Protein
- 0.3 g
- Energy (kJ)
- 1503 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 87 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Austria (AT)
- Latin name
- Zea mays
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Grinding, separation, sieving, drying, packaging, metal detecting
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 0.8 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.03 g
- Shelf life after production supplier
- 60M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- Absent
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- Yes
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 215
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- pH
- 4.5 - 7
- Version specification
- V2 CERT 17-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn starch native org. 25kg
Item No. 11120
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn starch native org. 25kg |
| GTIN | 08718976001380 |
| Country of last processing | Austria (AT) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Grinding, separation, sieving, drying, packaging, metal detecting |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1503 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 87 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0.3 g |
| Dietary fibre | 0.8 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 60M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001380 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This cornstarch has a silky texture and thickening power. It is popular for making velvety sauces, tender pastries or crispy coatings.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)