Rye flour wholegrain org. 25kg
Item No. 11180
Known for its earthy and slightly sour notes, this whole rye flour is perfect for baking, adding depth to breads, crackers and noodles.
Specifications
- Variation
- Rye
- GTIN
- 08718976001489
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976001489
- Protein
- 10.0 g
- Energy (kJ)
- 1386 kJ
- Energy (kcal)
- 328 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Rye*
- Carbohydrates
- 60 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Secale cereale
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8
- Process
- Vermalen, verpakken
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 15 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 3.2 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Rye
- Source
- NEVO database
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 218
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- Version specification
- V1 CERT 17-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rye flour wholegrain org. 25kg
Item No. 11180
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rye flour wholegrain org. 25kg |
| GTIN | 08718976001489 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Secale cereale |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rye* |
| Process | Vermalen, verpakken |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1386 kJ |
| Energy (kcal) | 328 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 60 g |
| of which sugars | 3.2 g |
| Protein | 10.0 g |
| Dietary fibre | 15 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 8M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001489 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | Rye |
Description
Known for its earthy and slightly sour notes, this whole rye flour is perfect for baking, adding depth to breads, crackers and noodles.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)