Wheat flour (bread) org. 25kg
Item No. 11121
This organic wheat flour is ideal for artisanal bakeries, restaurants and food producers who want to enrich their creations with the characteristic properties of organic wheat.
Specifications
- Variation
- Wheat
- GTIN
- 08718976001397
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 1 %
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976001397
- Protein
- 10 g
- Energy (kJ)
- 1463 kJ
- Energy (kcal)
- 345 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Wheat*
- Carbohydrates
- 71 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum aestivum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 7/8
- Process
- Een mengsel van Europese biologische tarwe, gemaald en gezeefd
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 0.22 g
- Fat
- 1.2 g
- Dietary fibre
- 4.2 g
- Moisture
- < 16
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 2 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 220
- Moulds
- < 2 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- Version specification
- V1 CERT 17-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 200 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Wheat flour (bread) org. 25kg
Item No. 11121
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Wheat flour (bread) org. 25kg |
| GTIN | 08718976001397 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat* |
| Process | Een mengsel van Europese biologische tarwe, gemaald en gezeefd |
| Harvest month(s) | 7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1463 kJ |
| Energy (kcal) | 345 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 10 g |
| Dietary fibre | 4.2 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001397 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0.22 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
This organic wheat flour is ideal for artisanal bakeries, restaurants and food producers who want to enrich their creations with the characteristic properties of organic wheat.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)