Wheat flour (pastry) org. 25kg
Item No. 11040
This organic whole wheat flour is ideal for artisanal bakeries, restaurants and food producers who want to enrich their creations with the characteristic properties of whole wheat.
Specifications
- Variation
- Wheat
- GTIN
- 08718976001250
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976001250
- Protein
- 10.0 g
- Energy (kJ)
- 1430 kJ
- Energy (kcal)
- 337 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Wheat*
- Carbohydrates
- 71 g
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum aestivum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 7/8
- Process
- A mixture of European organic wheat milled and afterwards sieved.
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 2.0 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.1 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- Rye
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Appearance
- Smooth
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Wheat flour (pastry) org. 25kg
Item No. 11040
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Wheat flour (pastry) org. 25kg |
| GTIN | 08718976001250 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat* |
| Process | A mixture of European organic wheat milled and afterwards sieved. |
| Harvest month(s) | 7/8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1430 kJ |
| Energy (kcal) | 337 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 10.0 g |
| Dietary fibre | 2.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001250 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
This organic whole wheat flour is ideal for artisanal bakeries, restaurants and food producers who want to enrich their creations with the characteristic properties of whole wheat.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)