Barley pearled org. 25kg
Item No. 10211
Our pearled barley has a subtle nutty flavour and a robust texture, ideal for enhancing baked goods such as bread, making savoury pancakes or enriching soups and stews.
Specifications
- Variation
- Barley
- GTIN
- 08718976000550
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000550
- Protein
- 9.0 g
- Energy (kJ)
- 1435 kJ
- Energy (kcal)
- 339 kcal
- Ingredients (organic*)
- Barley*
- Carbohydrates
- 67 g
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Hordeum vulgare
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning, hulling, polishing, packing
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 8.6 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,012 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Present allergens:
- Barley
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- Wheat
- Nevo-No.
- 212
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 22-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Barley pearled org. 25kg
Item No. 10211
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Barley pearled org. 25kg |
| GTIN | 08718976000550 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Hordeum vulgare |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Barley* |
| Process | Cleaning, hulling, polishing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1435 kJ |
| Energy (kcal) | 339 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 67 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 9.0 g |
| Dietary fibre | 8.6 g |
| Salt | 0,012 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000550 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Barley |
Description
Our pearled barley has a subtle nutty flavour and a robust texture, ideal for enhancing baked goods such as bread, making savoury pancakes or enriching soups and stews.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)