Buckwheat hulled org. GF 25kg
Item No. 10481
A versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, hulled buckwheat serves as a popular wheat substitute. Tip: Toasting buckwheat before using it enhances its flavor and aroma.
Specifications
- Variation
- Buckwheat
- GTIN
- 08718976000932
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000932
- Protein
- 13 g
- Energy (kJ)
- 1475 kJ
- Energy (kcal)
- 349 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat*
- Carbohydrates
- 64 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Fagopyrum esculentum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 10/11
- Process
- Cleaning, destoning, sieving, magnet control, polishing, selection, X-ray, packing
- Fat
- 3.5 g
- Dietary fibre
- 4.0 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 1.2 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 5
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Soy
- Moulds
- < 3 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Plastic (PP)
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 10-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 300 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Buckwheat hulled org. GF 25kg
Item No. 10481
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Buckwheat hulled org. GF 25kg |
| GTIN | 08718976000932 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Fagopyrum esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat* |
| Process | Cleaning, destoning, sieving, magnet control, polishing, selection, X-ray, packing |
| Harvest month(s) | 10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1475 kJ |
| Energy (kcal) | 349 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Protein | 13 g |
| Dietary fibre | 4.0 g |
| Salt | 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000932 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Plastic (PP) |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
A versatile ingredient found in dishes like blinis, soba noodles, and kasha, hulled buckwheat serves as a popular wheat substitute. Tip: Toasting buckwheat before using it enhances its flavor and aroma.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)