Bulghur coarse org. 1200kg
Item No. 10153
Enrich many products and recipes by adding this coarse organic bulgur. Delicious for processing in snacks or ready-made meals.
Specifications
- Variation
- Bulgur
- GTIN
- 08718976014793
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1200 kg
- EAN-code TU
- 8718976014793
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 340 kJ
- Energy (kcal)
- 1436 kcal
- Ingredients (organic*)
- Bulghur*
- Carbohydrates
- 63 g
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Turkey (TR)
- Latin name
- Triticum durum
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned (dry and wet) and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding.Bulghur is obtained starting from whea
- Fat
- 1.3 g
- Dietary fibre
- 13 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 0.4 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.04 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 1015
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 9-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bulghur coarse org. 1200kg
Item No. 10153
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Bulghur coarse org. 1200kg |
| GTIN | 08718976014793 |
| Country of last processing | Turkey (TR) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Bulghur* |
| Process | Bulghur is obtained starting from wheat resulting from organic agriculture and cleaned (dry and wet) and sorted. This wheat is then precooked, dehydrated, peeled, crushed and filtered in course and fine grinding.Bulghur is obtained starting from whea |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 340 kJ |
| Energy (kcal) | 1436 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 13 g |
| Salt | 0.04 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976014793 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1200 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Enrich many products and recipes by adding this coarse organic bulgur. Delicious for processing in snacks or ready-made meals.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)