Corn org. 25kg
Item No. 10200
Organic corn is a versatile basic ingredient that can be processed into countless products, such as breakfast cereals, snacks and pastries. It can also be processed into starch or syrup, the possibilities are endless.
Specifications
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976000536
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- 0 %
- GTIN-code TU
- 8718976000536
- Protein
- 9.2 g
- Energy (kJ)
- 1484 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Ingredients (organic*)
- Corn*
- Carbohydrates
- 66 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Netherlands (NL)
- Country of last processing
- European Union (EU)
- Latin name
- Zea mays
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning, packing
- Fat
- 3.8 g
- Dietary fibre
- 9.2 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 1.5 g
- of which saturated
- 9.2 g
- Salt
- 0,015 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- Wheat and Soy
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 10-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Corn org. 25kg
Item No. 10200
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Corn org. 25kg |
| GTIN | 08718976000536 |
| Country of last processing | European Union (EU) |
| Agricultural origin | Netherlands (NL) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Corn* |
| Process | Cleaning, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1484 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| of which saturated | 9.2 g |
| Carbohydrates | 66 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Protein | 9.2 g |
| Dietary fibre | 9.2 g |
| Salt | 0,015 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 8M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000536 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Organic corn is a versatile basic ingredient that can be processed into countless products, such as breakfast cereals, snacks and pastries. It can also be processed into starch or syrup, the possibilities are endless.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)