Couscous pearled org. 25kg
Item No. 10612
Pearl couscous has a round grain and firm, slightly chewy texture. Its neutral flavour makes it easy to absorb spices and sauces, perfect for foodservice and industrial applications.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976022248
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 0,9 %
- GTIN-code TU
- 8718976022248
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1518 kJ
- Energy (kcal)
- 358 kcal
- Ingredients (organic*)
- Durum wheat*
- Carbohydrates
- 71 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 3/5
- Process
- Product obtained from the dough-kneading, drawing and consequent drying of durum wheat semolina and water.
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 3.1 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2.6 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- < 0,02 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Analysis
- E.coli
- <10
- Enterobacteriaceae
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 500
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Soy and Mustard
- Moulds
- < 500
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 100
- pH
- 4
- Version specification
- V1 CERT 10-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous pearled org. 25kg
Item No. 10612
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous pearled org. 25kg |
| GTIN | 08718976022248 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Durum wheat* |
| Process | Product obtained from the dough-kneading, drawing and consequent drying of durum wheat semolina and water. |
| Harvest month(s) | 3/5 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1518 kJ |
| Energy (kcal) | 358 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 2.6 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 3.1 g |
| Salt | < 0,02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976022248 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Pearl couscous has a round grain and firm, slightly chewy texture. Its neutral flavour makes it easy to absorb spices and sauces, perfect for foodservice and industrial applications.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)