Couscous spelt org. 25kg
Item No. 10167
Spelt couscous tends to have a nutty flavor and a firm texture compared to white couscous. Try spelt couscous instead of the whole wheat variety and be surprised.
Specifications
- Variation
- Couscous
- GTIN
- 08718976000352
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000352
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1449 kJ
- Energy (kcal)
- 324 kcal
- Ingredients (organic*)
- Wheat spelt*
- Carbohydrates
- 65 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Triticum spelta
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Raw material used in the production of couscous is organic whole SPELT flour. The flour, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled
- Fat
- 1.9 g
- Dietary fibre
- 8.4 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,05 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 9-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Couscous spelt org. 25kg
Item No. 10167
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Couscous spelt org. 25kg |
| GTIN | 08718976000352 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Triticum spelta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat spelt* |
| Process | Raw material used in the production of couscous is organic whole SPELT flour. The flour, mixed with water to obtain the characteristics grains of couscous, is cooked, dried and aircooled |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1449 kJ |
| Energy (kcal) | 324 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 65 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 8.4 g |
| Salt | 0,05 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000352 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Spelt couscous tends to have a nutty flavor and a firm texture compared to white couscous. Try spelt couscous instead of the whole wheat variety and be surprised.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)