Fonio org. 20kg
Item No. 10196
Fonio, a gluten-free and allergen-free grain, is incredibly versatile. It is easy to prepare and can be popped, crushed or even used to brew beer. Fonio can replace rice, grains and semolina and is suitable for making soup, porridge, couscous or bread.
Specifications
- Variation
- Fonio
- GTIN
- 08718976000529
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 20 kg
- Ash content
- < 3
- EAN-code TU
- 8718976000529
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1540 kJ
- Energy (kcal)
- 363 kcal
- Ingredients (organic*)
- Fonio*
- Carbohydrates
- 80 g
- Agricultural origin
- Burkina Faso (BF)
- Country of last processing
- Burkina Faso (BF)
- Latin name
- Digitaria sp.
- Process
- The shelled organic fonio grains are freed of physical impurities by a series of cleaning and washing. The washed fonio is then wrung out and then steamed. This precooking not only improves the nutritional qualities but also destroys all forms of lif
- Fat
- 1.2 g
- Dietary fibre
- 1.8 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 5 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Smell
- Product specific
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 20-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Fonio org. 20kg
Item No. 10196
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Fonio org. 20kg |
| GTIN | 08718976000529 |
| Country of last processing | Burkina Faso (BF) |
| Agricultural origin | Burkina Faso (BF) |
| Latin name | Digitaria sp. |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Fonio* |
| Process | The shelled organic fonio grains are freed of physical impurities by a series of cleaning and washing. The washed fonio is then wrung out and then steamed. This precooking not only improves the nutritional qualities but also destroys all forms of lif |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1540 kJ |
| Energy (kcal) | 363 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 5 g |
| Carbohydrates | 80 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.8 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000529 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 20 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Fonio, a gluten-free and allergen-free grain, is incredibly versatile. It is easy to prepare and can be popped, crushed or even used to brew beer. Fonio can replace rice, grains and semolina and is suitable for making soup, porridge, couscous or bread.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)