Kasha org. 25kg
Item No. 10170
Meet kasha, our roasted organic buckwheat. These little seeds have a steady, hearty, nutty aroma, making them perfect for savory dishes, porridge, oatmeal, and more.
Specifications
- Variation
- Kasha
- GTIN
- 08718976000383
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000383
- Protein
- 25.0 g
- Energy (kJ)
- 1481 kJ
- Energy (kcal)
- 350 kcal
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat*
- Carbohydrates
- 54 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Fagopyrum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- The hulled buckwheat is roasted in a rotating drum. After roasting the buckwheat is cooled on a cooling sieve and filtered to remove remaining husks and dust. After cooling the product is packaged in 25 Kg bags and stored
- Fat
- 2.3 g
- Dietary fibre
- 7.9 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 2.8 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- < 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- Sesame seeds
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 09-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Kasha org. 25kg
Item No. 10170
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Kasha org. 25kg |
| GTIN | 08718976000383 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Fagopyrum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat* |
| Process | The hulled buckwheat is roasted in a rotating drum. After roasting the buckwheat is cooled on a cooling sieve and filtered to remove remaining husks and dust. After cooling the product is packaged in 25 Kg bags and stored |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1481 kJ |
| Energy (kcal) | 350 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 54 g |
| of which sugars | 2.8 g |
| Protein | 25.0 g |
| Dietary fibre | 7.9 g |
| Salt | < 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000383 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Meet kasha, our roasted organic buckwheat. These little seeds have a steady, hearty, nutty aroma, making them perfect for savory dishes, porridge, oatmeal, and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)