Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD
Item No. 10127
Millet, the tasty and nutritious ancient grain, is excellent as a hearty salad base, addition to soups or ground into flour for baking.
Specifications
- Variation
- Millet
- GTIN
- 08718976000215
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000215
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1566 kJ
- Energy (kcal)
- 370 kcal
- Ingredients (organic*)
- Millet*
- Carbohydrates
- 71 g
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- China (CN)
- Latin name
- Panicum miliaceum
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Harvest, cleaning, hulling, packing
- Fat
- 4.0 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Yellow
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 7-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD
Item No. 10127
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Millet hulled Mizi org. 25kg FT IBD |
| GTIN | 08718976000215 |
| Country of last processing | China (CN) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Panicum miliaceum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Millet* |
| Process | Harvest, cleaning, hulling, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1566 kJ |
| Energy (kcal) | 370 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000215 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Millet, the tasty and nutritious ancient grain, is excellent as a hearty salad base, addition to soups or ground into flour for baking.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)