Quinoa black org. 25kg
Item No. 10188
Discover our black quinoa, praised for its earthy flavour and lingering firm bite after cooking. With excellent shape retention and strikingly dark, almost purple grains, this quinoa is a real eye-catcher.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976000505
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Protein
- 14.1 g
- Energy (kJ)
- 354 kJ
- Energy (kcal)
- 1492 kcal
- Ingredients (organic*)
- 100.00% Quinoa*
- Carbohydrates
- 57.2 g
- Agricultural origin
- Peru (PE)
- Country of last processing
- Peru (PE)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Cleaning, washing, drying, ventilation, sizing, colour sorting, packing
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3153
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V1 CERT 14-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa black org. 25kg
Item No. 10188
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa black org. 25kg |
| GTIN | 08718976000505 |
| Country of last processing | Peru (PE) |
| Agricultural origin | Peru (PE) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 100.00% Quinoa* |
| Process | Cleaning, washing, drying, ventilation, sizing, colour sorting, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 354 kJ |
| Energy (kcal) | 1492 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.1 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover our black quinoa, praised for its earthy flavour and lingering firm bite after cooking. With excellent shape retention and strikingly dark, almost purple grains, this quinoa is a real eye-catcher.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)