Quinoa org. 25kg
Item No. 10189
Discover organic quinoa from Dutch soil. This popular white variety is known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. This quinoa is quick to prepare and the favourite among quinoa lovers.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976000413
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000413
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 354 kJ
- Energy (kcal)
- 1492 kcal
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 57 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Netherlands (NL)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Purchase, transport & storage, cleaning, mixing and processing, packaging, storage & transport
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <100
- Coliformen
- < 1 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3153
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 09-04-2026
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa org. 25kg
Item No. 10189
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa org. 25kg |
| GTIN | 08718976000413 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Netherlands (NL) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Purchase, transport & storage, cleaning, mixing and processing, packaging, storage & transport |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 354 kJ |
| Energy (kcal) | 1492 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 36M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000413 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover organic quinoa from Dutch soil. This popular white variety is known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. This quinoa is quick to prepare and the favourite among quinoa lovers.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)