Quinoa white REAL org. 1000kgÂ
Item No. 10176
Ontdek wit quinoa, de populairste variant die bekend staat om zijn milde, licht nootachtige smaak en luchtige textuur bij koken. Het is snel klaar en de favoriet onder quinoa liefhebbers.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976020473
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- GTIN-code TU
- 8718976020473
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 57 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Cleaning, washing, drying, hand selecting, packing
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 1
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3153
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Smooth
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 09-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 200 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 0,1
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa white REAL org. 1000kgÂ
Item No. 10176
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa white REAL org. 1000kg |
| GTIN | 08718976020473 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Cleaning, washing, drying, hand selecting, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976020473 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Big bag |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Ontdek wit quinoa, de populairste variant die bekend staat om zijn milde, licht nootachtige smaak en luchtige textuur bij koken. Het is snel klaar en de favoriet onder quinoa liefhebbers.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)