Quinoa white REAL org. 25kgÂ
Item No. 10183
Discover our white quinoa, the most popular variety known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. It is ready quickly and the favourite among quinoa lovers.
Specifications
- Variation
- Quinoa
- GTIN
- 08718976000451
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976000451
- Protein
- 14.1 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 354 kcal
- Ingredients (organic*)
- Quinoa*
- Carbohydrates
- 57.2 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Bolivia (BO)
- Country of last processing
- Bolivia (BO)
- Latin name
- Chenopodium quinoa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Process
- Cleaning, washing, drying, hand selecting, packing
- Fat
- 6.1 g
- Dietary fibre
- 7.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 1
- E.coli
- Absent
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3153
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 09-04-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 200 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 0,5
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Quinoa white REAL org. 25kgÂ
Item No. 10183
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Quinoa white REAL org. 25kg |
| GTIN | 08718976000451 |
| Country of last processing | Bolivia (BO) |
| Agricultural origin | Bolivia (BO) |
| Latin name | Chenopodium quinoa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Quinoa* |
| Process | Cleaning, washing, drying, hand selecting, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 354 kcal |
| Fat | 6.1 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 57.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 14.1 g |
| Dietary fibre | 7.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976000451 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover our white quinoa, the most popular variety known for its mild, slightly nutty flavour and airy texture after cooking. It is ready quickly and the favourite among quinoa lovers.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)