Spelt org. 25kg
Item No. 10343
Spelt is an ideal choice for making bread, cookies, cakes, crackers and baking mixes. The subtle nutty, slightly sweet flavour gives a delicious twist to various products.
Specifications
- Variation
- Spelt
- GTIN
- 08718976000819
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000819
- Protein
- 15.0 g
- Energy (kJ)
- 1330 kJ
- Energy (kcal)
- 320 kcal
- Ingredients (organic*)
- Spelt whole wheat*
- Carbohydrates
- 59 g
- Agricultural origin
- Finland (FI)
- Country of last processing
- Finland (FI)
- Latin name
- Triticum spelta
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning and packing
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 10 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 2.7 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 13M
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V1 CERT 22-10-2025
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Spelt org. 25kg
Item No. 10343
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Spelt org. 25kg |
| GTIN | 08718976000819 |
| Country of last processing | Finland (FI) |
| Agricultural origin | Finland (FI) |
| Latin name | Triticum spelta |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Spelt whole wheat* |
| Process | Cleaning and packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1330 kJ |
| Energy (kcal) | 320 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 59 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Protein | 15.0 g |
| Dietary fibre | 10 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000819 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Spelt is an ideal choice for making bread, cookies, cakes, crackers and baking mixes. The subtle nutty, slightly sweet flavour gives a delicious twist to various products.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)