Cashew nuts W320 org. 22,68kgÂ
Item No. 17190
These cashews have a mild flavour and creamy texture, ideal for both sweet and savoury dishes. And despite their small size, they are rich in nutrients and provide a nutritious boost.
Specifications
- Variation
- Cashews
- GTIN
- 08718976004985
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 22.68 kg
- GTIN-code TU
- 8718976004985
- Protein
- 21.0 g
- Energy (kJ)
- 2552 kJ
- Energy (kcal)
- 615 kcal
- Ingredients (organic*)
- Cashew nuts*
- Carbohydrates
- 21 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Vietnam (VN)
- Country of last processing
- Vietnam (VN)
- Latin name
- Anacardium occidentale
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 3/4
- Process
- Dimensioning, scale removal, drying, mechanical peeling, drying, weighing, drying, vacuum packing, metal detection
- Fat
- 49 g
- Dietary fibre
- 3.8 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 8.4 g
- Salt
- 0.02 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Cashews
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 10
- Mouldy
- < 0.5 %
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 200
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Vacuum bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Staphylococcus aureus
- < 100
- Version specification
- V2 CERT 05-05-2026
- Damaged
- < 1 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 50 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 0,5
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cashew nuts W320 org. 22,68kgÂ
Item No. 17190
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cashew nuts W320 org. 22,68kg |
| GTIN | 08718976004985 |
| Country of last processing | Vietnam (VN) |
| Agricultural origin | Vietnam (VN) |
| Latin name | Anacardium occidentale |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cashew nuts* |
| Process | Dimensioning, scale removal, drying, mechanical peeling, drying, weighing, drying, vacuum packing, metal detection |
| Harvest month(s) | 3/4 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2552 kJ |
| Energy (kcal) | 615 kcal |
| Fat | 49 g |
| of which saturated | 8.4 g |
| Carbohydrates | 21 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 21.0 g |
| Dietary fibre | 3.8 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976004985 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Vacuum bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 22.68 kg |
Allergens
| Present allergens: | Cashews |
Description
These cashews have a mild flavour and creamy texture, ideal for both sweet and savoury dishes. And despite their small size, they are rich in nutrients and provide a nutritious boost.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)