Pecan nuts halves org. 13,6kg
Item No. 17410
Native to Mexico, these pecans can be used in a variety of culinary creations. From classic pecan pies to cookies and cakes. They are also delicious as roasted snacks or added to salads and sweets.
Specifications
- Variation
- Pecans
- GTIN
- 08718976005364
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 13.6 kg
- GTIN-code TU
- 8718976005364
- Protein
- 9.2 g
- Energy (kJ)
- 2971 kJ
- Energy (kcal)
- 721 kcal
- Ingredients (organic*)
- Pecans
- Carbohydrates
- 4.4 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Mexico (MX)
- Country of last processing
- Mexico (MX)
- Latin name
- Carya illinoinensis
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Destoner, water tanks, hot water tanks, crackers, sortex, inspection tables, dryers, packing table, metal detector
- Fat
- 72 g
- Dietary fibre
- 9.6 g
- Moisture
- < 5
- of which sugars
- 4.0 g
- of which saturated
- 6.2 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Pecan nuts
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 200
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 200
- Storage conditions
- Cool and dry, away from direct sunlight.
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- Bag-in-box
- Appearance
- Product specific
- Version specification
- V2 CERT 05-05-2026
- Damaged
- < 8 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives (organic *)
- No
- Abnormal colour
- < 3
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Pecan nuts halves org. 13,6kg
Item No. 17410
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Pecan nuts halves org. 13,6kg |
| GTIN | 08718976005364 |
| Country of last processing | Mexico (MX) |
| Agricultural origin | Mexico (MX) |
| Latin name | Carya illinoinensis |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Pecans |
| Process | Destoner, water tanks, hot water tanks, crackers, sortex, inspection tables, dryers, packing table, metal detector |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2971 kJ |
| Energy (kcal) | 721 kcal |
| Fat | 72 g |
| of which saturated | 6.2 g |
| Carbohydrates | 4.4 g |
| of which sugars | 4.0 g |
| Protein | 9.2 g |
| Dietary fibre | 9.6 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976005364 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | Bag-in-box |
| Weight bulk (kg) | 13.6 kg |
Allergens
| Present allergens: | Pecan nuts |
Description
Native to Mexico, these pecans can be used in a variety of culinary creations. From classic pecan pies to cookies and cakes. They are also delicious as roasted snacks or added to salads and sweets.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)