Wheat gluten org. 25kg
Item No. 11031
Wheat gluten is ideal for making meat alternatives, improving the texture of products and increasing the amount of protein, due to its soft texture. Wheat gluten also works well as a binding agent.
Specifications
- Variation
- Wheat
- GTIN
- 08718976001229
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- Ash content
- < 1 %
- Density
- 580 g/l
- GTIN-code TU
- 8718976001229
- Protein
- 80.0 g
- Energy (kJ)
- 1685 kJ
- Energy (kcal)
- 399 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Ingredients (organic*)
- Wheat flour*
- Carbohydrates
- 4.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Germany (DE)
- Latin name
- Triticum durum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Wheat flour and water are mixed and homogenised. A centrifuge separates the starch and gluten. The gluten are dried and milled
- Fat
- 5.8 g
- Dietary fibre
- 3.8 g
- Moisture
- < 8
- of which sugars
- 2.2 g
- of which saturated
- 1.2 g
- Salt
- 0.05 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Wheat
- Source
- Supplier
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 500
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- Soy, Mustard and Lupin
- Moulds
- < 500
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, powder
- pH
- 5,7
- Version specification
- V1 CERT 06-05-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 5 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Wheat gluten org. 25kg
Item No. 11031
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Wheat gluten org. 25kg |
| GTIN | 08718976001229 |
| Country of last processing | Germany (DE) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Triticum durum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wheat flour* |
| Process | Wheat flour and water are mixed and homogenised. A centrifuge separates the starch and gluten. The gluten are dried and milled |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1685 kJ |
| Energy (kcal) | 399 kcal |
| Fat | 5.8 g |
| of which saturated | 1.2 g |
| Carbohydrates | 4.7 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Protein | 80.0 g |
| Dietary fibre | 3.8 g |
| Salt | 0.05 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976001229 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Wheat |
Description
Wheat gluten is ideal for making meat alternatives, improving the texture of products and increasing the amount of protein, due to its soft texture. Wheat gluten also works well as a binding agent.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)