Beans aduki org. 1000kg FT IBD
Item No. 13163
Discover our beloved adzuki beans, originating from East Asia. Cherished in Japanese, Chinese and Korean cuisine, these small red-brown beans offer a slightly sweet and nutty flavour. They are praised for their versatile application possibilities in both savoury and sweet dishes. From soups and
Specifications
- Variation
- Aduki beans
- GTIN
- 08718976002790
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 1000 kg
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976002790
- Protein
- 20.0 g
- Energy (kJ)
- 1264 kJ
- Energy (kcal)
- 299 kcal
- Ready to eat
- Is used for sprouting, but can also be eaten cooked. Soak overnight and cook in 40 minutes till 1 hour. Adzuki beans are also used to make red bean paste.
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Aduki beans *
- Carbohydrates
- 46.09 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Vigna angularis
- NOP
- Yes
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Cleaning, destoning, magnetic control, polishing, selection, cleaning, X-ray, packaging
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 2.01 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 1.3 g
- Dietary fibre
- 12 g
- Moisture
- < 17
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 2
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- Yes
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 2 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Red
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 2 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent 25g
- Taste
- Product specific
- Immature
- < 2
- Packaging material
- Big bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V1 CERT 23-03-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans aduki org. 1000kg FT IBD
Item No. 13163
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Beans aduki org. 1000kg FT IBD |
| GTIN | 08718976002790 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Vigna angularis |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Aduki beans * |
| Process | Cleaning, destoning, magnetic control, polishing, selection, cleaning, X-ray, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1264 kJ |
| Energy (kcal) | 299 kcal |
| Fat | 1.3 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 46.09 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 20.0 g |
| Dietary fibre | 12 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976002790 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 1000 kg |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 2.01 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Discover our beloved adzuki beans, originating from East Asia. Cherished in Japanese, Chinese and Korean cuisine, these small red-brown beans offer a slightly sweet and nutty flavour. They are praised for their versatile application possibilities in both savoury and sweet dishes. From soups and stews, fresh salads and desserts, to creamy bean pastes and sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)