Lentils green French type org. 25kg
Item No. 13009
Green French lentils are beloved in vegetarian and vegan cuisine for their protein, fiber, and texture. They are also widely used in plant-based protein powders, supplements, and superfood blends.
Specifications
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08718976002356
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976002356
- Protein
- 23.0 g
- Energy (kJ)
- 1385 kJ
- Energy (kcal)
- 329 kcal
- Ingredients (organic*)
- Groene linzen*
- Carbohydrates
- 44 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Canada (CA)
- Country of last processing
- Canada (CA)
- Latin name
- Lens culinaris
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Harvesting, cleaning, sorting, destoning, X-ray control, magnetic control, packaging.
- Fat
- 3.2 g
- Dietary fibre
- 16 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 3.0 g
- of which saturated
- 0.7 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 3,5
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 4 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Green
- Possible cross-contamination:
- Wheat and Mustard
- Moulds
- < 4 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Stones
- < 2g per 25kg
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 24-02-2026
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils green French type org. 25kg
Item No. 13009
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Lentils green French type org. 25kg |
| GTIN | 08718976002356 |
| Country of last processing | Canada (CA) |
| Agricultural origin | Canada (CA) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Groene linzen* |
| Process | Harvesting, cleaning, sorting, destoning, X-ray control, magnetic control, packaging. |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1385 kJ |
| Energy (kcal) | 329 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Protein | 23.0 g |
| Dietary fibre | 16 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976002356 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Green French lentils are beloved in vegetarian and vegan cuisine for their protein, fiber, and texture. They are also widely used in plant-based protein powders, supplements, and superfood blends.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)