Rice basmati brown org. 25kg
Item No. 10502
Brown basmati rice has a distinctive nutty flavor and pleasant texture. It is the perfect addition to a variety of recipes, including pilafs, curries, salads, and more.
Specifications
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08718976000970
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000970
- Protein
- 8.3 g
- Energy (kJ)
- 1511 kJ
- Energy (kcal)
- 375 kcal
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice white*
- Carbohydrates
- 74 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Pakistan (PK)
- Country of last processing
- Pakistan (PK)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 11/12
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, , destoning, color sorting, magnetic separator, packing
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 3
- E.coli
- <10
- Coliformen
- < 1 000
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific, without off-odour
- Yeasts
- < 5 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige-brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 712
- Moulds
- < 5 000
- Storage conditions
- Cool and dry, away from strong odors.
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Uniform
- Version specification
- V3 CERT 17-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 0,5
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati brown org. 25kg
Item No. 10502
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice basmati brown org. 25kg |
| GTIN | 08718976000970 |
| Country of last processing | Pakistan (PK) |
| Agricultural origin | Pakistan (PK) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice white* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, , destoning, color sorting, magnetic separator, packing |
| Harvest month(s) | 11/12 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1511 kJ |
| Energy (kcal) | 375 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 8.3 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000970 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Brown basmati rice has a distinctive nutty flavor and pleasant texture. It is the perfect addition to a variety of recipes, including pilafs, curries, salads, and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)