Rice jasmine Thai Hom Mali white org. 25kg
Item No. 10550
Jasmine rice is known for its long grains. Once cooked, it produces thin, loose, and airy grains. Its delicate floral aroma, similar to the scent of jasmine flowers, adds an extra dimension of flavor. In Southeast Asian cultures, this rice symbolizes hospitality, prosperity, and joy.
Specifications
- Variation
- Jasmin rice
- GTIN
- 08718976001083
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976001083
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Ingredients (organic*)
- Jasmine rice white
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Thailand (TH)
- Country of last processing
- Thailand (TH)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Harvest of rice, cleaning, removing the paddy, removing the husk, grading, removing small and broken grains, magnet, packing
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 3
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 13-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 4
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice jasmine Thai Hom Mali white org. 25kg
Item No. 10550
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice jasmine Thai Hom Mali white org. 25kg |
| GTIN | 08718976001083 |
| Country of last processing | Thailand (TH) |
| Agricultural origin | Thailand (TH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Jasmine rice white |
| Process | Harvest of rice, cleaning, removing the paddy, removing the husk, grading, removing small and broken grains, magnet, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976001083 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Jasmine rice is known for its long grains. Once cooked, it produces thin, loose, and airy grains. Its delicate floral aroma, similar to the scent of jasmine flowers, adds an extra dimension of flavor. In Southeast Asian cultures, this rice symbolizes hospitality, prosperity, and joy.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)