Rice long white grain org. 25kgÂ
Item No. 10411
Our long white rice has a tender, soft texture and mild flavour. Quick to cook and easily digestible.
Specifications
- Variation
- White rice
- GTIN
- 08718976000871
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000871
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Pakistan (PK)
- Country of last processing
- Pakistan (PK)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 10/11
- Process
- Reception at factory, weighing, control, unloading, storage, cleaning, sorting, selection, washing, cooking, drying, cooling, peeling, polish, drying, selection, bagging, storage.
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.01 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 4
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 5
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 06-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 10 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice long white grain org. 25kgÂ
Item No. 10411
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice long white grain org. 25kg |
| GTIN | 08718976000871 |
| Country of last processing | Pakistan (PK) |
| Agricultural origin | Pakistan (PK) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Reception at factory, weighing, control, unloading, storage, cleaning, sorting, selection, washing, cooking, drying, cooling, peeling, polish, drying, selection, bagging, storage. |
| Harvest month(s) | 10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.3 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000871 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Our long white rice has a tender, soft texture and mild flavour. Quick to cook and easily digestible.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)