Rice parboiled long white org. 25kgÂ
Item No. 10413
"Parboiled" refers to the process of partially cooking rice in its husk. This improves the texture of the rice and preserves nutrients. It makes the rice less sticky after cooking and keeps the grains nicely separated.
Specifications
- Variation
- Parboiled rice
- GTIN
- 08718976018289
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976018289
- Protein
- 6.0 g
- Energy (kJ)
- 1487 kJ
- Energy (kcal)
- 351 kcal
- Ingredients (organic*)
- Parboiled lang wit bio 25kg
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Cambodia (KH)
- Country of last processing
- Cambodia (KH)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 10/11
- Process
- Cleaned, washed, cooked, cooled, packed.
- Fat
- 1.2 g
- Dietary fibre
- 1.5 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- < 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Broken
- < 5
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- White
- Size
- 7
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 1 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V2 CERT 06-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000
- Additives
- No
- Abnormal colour
- < 3
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice parboiled long white org. 25kgÂ
Item No. 10413
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice parboiled long white org. 25kg |
| GTIN | 08718976018289 |
| Country of last processing | Cambodia (KH) |
| Agricultural origin | Cambodia (KH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Parboiled lang wit bio 25kg |
| Process | Cleaned, washed, cooked, cooled, packed. |
| Harvest month(s) | 10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1487 kJ |
| Energy (kcal) | 351 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 6.0 g |
| Dietary fibre | 1.5 g |
| Salt | < 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976018289 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
"Parboiled" refers to the process of partially cooking rice in its husk. This improves the texture of the rice and preserves nutrients. It makes the rice less sticky after cooking and keeps the grains nicely separated.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)