Rice wild medium org. 25kg
Item No. 10272
Don't worry, this rice doesn't bite. Wild rice is distinguished by the fact that the seed comes from aquatic grasses native to North America. With long, slender grains ranging from brown to black, its appearance is unmistakable.
Specifications
- Variation
- Wild rice
- GTIN
- 08718976000703
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- EAN-code TU
- 8718976000703
- Protein
- 12.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Ingredients (organic*)
- Wild rice*
- Carbohydrates
- 70 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- United States (US)
- Country of last processing
- United States (US)
- Latin name
- Zizania Aquatica
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Always
- Harvest month(s)
- 9/10
- Process
- Harvest, curing, processing, packing
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 4.2 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 1.2 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0,01 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, cereals
- Version specification
- V3 CERT 19-02-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 500 000
- Additives
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice wild medium org. 25kg
Item No. 10272
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Rice wild medium org. 25kg |
| GTIN | 08718976000703 |
| Country of last processing | United States (US) |
| Agricultural origin | United States (US) |
| Latin name | Zizania Aquatica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wild rice* |
| Process | Harvest, curing, processing, packing |
| Harvest month(s) | 9/10 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 70 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Protein | 12.0 g |
| Dietary fibre | 4.2 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976000703 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Don't worry, this rice doesn't bite. Wild rice is distinguished by the fact that the seed comes from aquatic grasses native to North America. With long, slender grains ranging from brown to black, its appearance is unmistakable.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)