Chia seed black org. 25kg
Item No. 14184
Chia seeds are a perfect addition to baked goods, bread, cakes and cookies. When soaked, the seeds form a jelly that can be added to porridge, muesli or pudding. The seeds can also be roasted, so that they remain intact when in contact with moisture.
Specifications
- Variation
- Chia seed
- GTIN
- 08718976022651
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976022651
- Protein
- 17.0 g
- Energy (kJ)
- 1825 kJ
- Energy (kcal)
- 443 kcal
- Ingredients (organic*)
- Chia seeds*
- Carbohydrates
- 7.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Uganda (UG)India (IN)
- Country of last processing
- Uganda (UG)India (IN)
- Latin name
- Salvia hispanica
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Process
- Cleaning, drying, sorting, metal detecting, packaging
- Fat
- 31 g
- Dietary fibre
- 34 g
- Moisture
- < 9
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 3.3 g
- Salt
- 0,04 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Black
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 3447
- Moulds
- < 100 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific
- Purity
- > 99,9
- Version specification
- V2 CERT 01-04-2026
- Listeria monocytogenes
- <100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Chia seed black org. 25kg
Item No. 14184
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Chia seed black org. 25kg |
| GTIN | 08718976022651 |
| Country of last processing | Uganda (UG), India (IN) |
| Agricultural origin | Uganda (UG), India (IN) |
| Latin name | Salvia hispanica |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Chia seeds* |
| Process | Cleaning, drying, sorting, metal detecting, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1825 kJ |
| Energy (kcal) | 443 kcal |
| Fat | 31 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 7.7 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 17.0 g |
| Dietary fibre | 34 g |
| Salt | 0,04 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976022651 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Chia seeds are a perfect addition to baked goods, bread, cakes and cookies. When soaked, the seeds form a jelly that can be added to porridge, muesli or pudding. The seeds can also be roasted, so that they remain intact when in contact with moisture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)