Sesame seed unhulled org. 25kg
Item No. 14133
These tiny, crunchy powerhouses are bursting with nutty flavour. This sesame seed adds a delicious twist to your baked goods, salads and Asian dishes.
Specifications
- Variation
- Sesame seed
- GTIN
- 08718976010351
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976010351
- Protein
- 23.0 g
- Energy (kJ)
- 2610 kJ
- Energy (kcal)
- 632 kcal
- Free Fatty Acids (FFA)
- < 2
- Ingredients (organic*)
- Sesame seeds*
- Carbohydrates
- 1.8 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Uganda (UG)
- Country of last processing
- Uganda (UG)
- Latin name
- Sesamum Indicum
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 11/12/1
- Process
- Drogen, handmatig reinigen, machinaal reinigen. Infrarood-sterilisatie om microbiologische verontreinigingen te verminderen, gefumigeerd met CO2.
- Fat
- 57 g
- Dietary fibre
- 8.9 g
- Moisture
- < 6
- of which sugars
- 1.6 g
- of which saturated
- 8.4 g
- Salt
- 0,0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- Sesame seeds
- Source
- NEVO database
- E.coli
- <100
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 10 000
- Halal-certified
- No
- Colour
- Beige
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 838
- Oil content
- 50 %
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, seeds
- Purity
- > 99,95 %
- Version specification
- V3 CERT 15-05-2026
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Listeria monocytogenes
- <100
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sesame seed unhulled org. 25kg
Item No. 14133
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sesame seed unhulled org. 25kg |
| GTIN | 08718976010351 |
| Country of last processing | Uganda (UG) |
| Agricultural origin | Uganda (UG) |
| Latin name | Sesamum Indicum |
| UK High Risk II or blocked for sale | Yes |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sesame seeds* |
| Process | Drogen, handmatig reinigen, machinaal reinigen. Infrarood-sterilisatie om microbiologische verontreinigingen te verminderen, gefumigeerd met CO2. |
| Harvest month(s) | 11/12/1 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2610 kJ |
| Energy (kcal) | 632 kcal |
| Fat | 57 g |
| of which saturated | 8.4 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Protein | 23.0 g |
| Dietary fibre | 8.9 g |
| Salt | 0,0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976010351 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | Sesame seeds |
Description
These tiny, crunchy powerhouses are bursting with nutty flavour. This sesame seed adds a delicious twist to your baked goods, salads and Asian dishes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)