Sunflower kernel bakery org. 25kg
Item No. 14043
These mildly flavored sunflower seeds are often eaten as a healthy snack. Sprinkle them over salads, oatmeal, or yogurt for a nutritional boost, or use them in baking, cooking, and trail mixes to add flavor and nutrition.
Specifications
- Variation
- Sunflower seeds
- GTIN
- 08718976003186
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976003186
- Protein
- 18.0 g
- Energy (kJ)
- 2677 kJ
- Energy (kcal)
- 647 kcal
- Ingredients (organic*)
- Sunflower seeds*
- Carbohydrates
- 13 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Bulgaria (BG)
- Country of last processing
- Bulgaria (BG)Czech Republic (CZ)
- Latin name
- Helianthus annuus
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- Summer
- Harvest month(s)
- 8/9/10/11
- Process
- Harvesting, cleaning, peeling, splitting, sorting, packaging and metal detecting.
- Fat
- 57 g
- Dietary fibre
- 7.4 g
- Moisture
- < 9
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 6 g
- Salt
- 0,16 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Suitable for
- VegetarianVeganLactose free
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Broken
- < 8
- E.coli
- <10
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Smell
- Product specific
- Halal-certified
- No
- Colour
- Grey
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 872
- Moulds
- < 10 000
- Storage conditions
- Cool and dry
- Salmonella
- Absent
- Taste
- Product specific
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, seeds
- Purity
- > 99,95 %
- Version specification
- V3 CERT 15-05-2026
- Damaged
- < 2 %
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Sunflower kernel bakery org. 25kg
Item No. 14043
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Sunflower kernel bakery org. 25kg |
| GTIN | 08718976003186 |
| Country of last processing | Bulgaria (BG), Czech Republic (CZ) |
| Agricultural origin | Bulgaria (BG) |
| Latin name | Helianthus annuus |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Sunflower seeds* |
| Process | Harvesting, cleaning, peeling, splitting, sorting, packaging and metal detecting. |
| Harvest month(s) | 8/9/10/11 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2677 kJ |
| Energy (kcal) | 647 kcal |
| Fat | 57 g |
| of which saturated | 6 g |
| Carbohydrates | 13 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 18.0 g |
| Dietary fibre | 7.4 g |
| Salt | 0,16 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976003186 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
These mildly flavored sunflower seeds are often eaten as a healthy snack. Sprinkle them over salads, oatmeal, or yogurt for a nutritional boost, or use them in baking, cooking, and trail mixes to add flavor and nutrition.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)