Cane sugar light golden org. 25kg
Item No. 21020
This light golden cane sugar offers a natural sweetness and a delicate taste, perfect for use in pastries, drinks or sauces.
Specifications
- Variation
- Sugar
- GTIN
- 08718976006767
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 25 kg
- GTIN-code TU
- 8718976006767
- Protein
- 0.0 g
- Energy (kJ)
- 1680 kJ
- Energy (kcal)
- 400 kcal
- Ingredients (organic*)
- Cane sugar*
- Carbohydrates
- 99.8 g
- Agricultural origin
- Laos (LA)
- Country of last processing
- Laos (LA)
- Latin name
- Saccharum officinarum
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 5/6
- Process
- Reception of cane sugar at the factory, milling, clarification,evaporation, boiling, centrifugation, packing and storage.
- Fat
- 0 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- 0 %
- of which sugars
- 99.8 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Present allergens:
- None
- Source
- Supplier
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 100
- Colour
- Brown
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 100
- Storage conditions
- Cool and dry
- Taste
- Product specific, sweet
- Packaging material
- multi-layer paper bag
- Appearance
- Product specific, granules
- Version specification
- V1 CERT 13-9-2025
- Additives (organic *)
- No
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Cane sugar light golden org. 25kg
Item No. 21020
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Description | Cane sugar light golden org. 25kg |
| GTIN | 08718976006767 |
| Country of last processing | Laos (LA) |
| Agricultural origin | Laos (LA) |
| Latin name | Saccharum officinarum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Cane sugar* |
| Process | Reception of cane sugar at the factory, milling, clarification,evaporation, boiling, centrifugation, packing and storage. |
| Harvest month(s) | 5/6 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1680 kJ |
| Energy (kcal) | 400 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 99.8 g |
| of which sugars | 99.8 g |
| Protein | 0.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976006767 |
| Units per pack | 1 |
| Packaging material | multi-layer paper bag |
| Weight bulk (kg) | 25 kg |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This light golden cane sugar offers a natural sweetness and a delicate taste, perfect for use in pastries, drinks or sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)