Bread crumbs whole wheat org. 5kg
Item No. 11085
Our breadcrumbs are made from organic whole wheat breadcrumbs, making them a high-quality, natural product. They are a versatile option for breading a variety of dishes, from meat and fish to vegetables, and contribute to a crispy texture.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Bread crumbs
- GTIN
- 08717496901415
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 245 mm
- Density
- 490-540 g/l
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 473 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901415
- Protein
- 13.7 g
- Energy (kJ)
- 1426 kJ
- Energy (kcal)
- 337 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 138 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- 98.00% Whole wheat flour*, 1.50% salt, <1% Yeast*
- Carbohydrates
- 60.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Netherlands (NL)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Triticum aestivum
- Process
- Dough is made and baked, dried, grind and then sieved
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 10.5 g
- Moisture
- < 11
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 1 g
- Gross weight CU
- 5090 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Bread crumbs whole wheat org. 5kg
Item No. 11085
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Bread crumbs whole wheat org. 5kg |
| GTIN | 08717496901415 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Netherlands (NL) |
| Latin name | Triticum aestivum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 98.00% Whole wheat flour*, 1.50% salt, <1% Yeast* |
| Process | Dough is made and baked, dried, grind and then sieved |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1426 kJ |
| Energy (kcal) | 337 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 13.7 g |
| Dietary fibre | 10.5 g |
| Salt | 1 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901415 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5090 g |
| Height CU | 138 mm |
| Width CU | 245 mm |
| Depth CE | 473 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Our breadcrumbs are made from organic whole wheat breadcrumbs, making them a high-quality, natural product. They are a versatile option for breading a variety of dishes, from meat and fish to vegetables, and contribute to a crispy texture.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)