Buckwheat flour org. 5kg
Item No. 11015
Buckwheat flour is an organic flour made from ground buckwheat grains, rich in nutrients such as fiber, protein and minerals. This versatile flour can be used for baking various dishes, including bread and pastries.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Buckwheat
- GTIN
- 08717496901378
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 230 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 371 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901378
- Protein
- 9.0 g
- Energy (kJ)
- 1496 kJ
- Energy (kcal)
- 353 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Buckwheat flour*
- Carbohydrates
- 72 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Fagopyrum esculentum
- Process
- During the milling process the whole hulled buckwheat is separated into flour and bran. Whole-flour is a mixture of white flour and buckwheat bran.
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2 g
- Dietary fibre
- 5.6 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 2 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0,005 g
- Gross weight CU
- 5033 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Source
- NEVO database
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 208
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Buckwheat flour org. 5kg
Item No. 11015
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Buckwheat flour org. 5kg |
| GTIN | 08717496901378 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Fagopyrum esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Buckwheat flour* |
| Process | During the milling process the whole hulled buckwheat is separated into flour and bran. Whole-flour is a mixture of white flour and buckwheat bran. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1496 kJ |
| Energy (kcal) | 353 kcal |
| Fat | 2 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 72 g |
| of which sugars | 2 g |
| Protein | 9.0 g |
| Dietary fibre | 5.6 g |
| Salt | 0,005 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901378 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5033 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 230 mm |
| Depth CE | 371 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Buckwheat flour is an organic flour made from ground buckwheat grains, rich in nutrients such as fiber, protein and minerals. This versatile flour can be used for baking various dishes, including bread and pastries.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)