La Bio Idea Lemon juice org. 12x250ml
Item No. 26120
The organic lemons from Sicily are the very best. Due to the nutrient-rich Sicilian soil and the abundance of sunshine, they develop the finest flavor. And you can taste it in the lemon juice from La Bio Idea!
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Citrus
- GTIN
- 08718976008167
- Units per pack
- 12
- Net weight CU (g)
- 250 g
- Width CU
- 50 mm
- Width HE
- 175 mm
- Depth CE
- 50 mm
- Depth HE
- 232 mm
- GTIN-code CU
- 8718976016353
- GTIN-code TU
- 8718976008167
- Protein
- 0.4 g
- Energy (kJ)
- 120 kJ
- Energy (kcal)
- 28 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Height CU
- 175 mm
- Height HE
- 183 mm
- Ingredients (organic*)
- 100% pure lemon juice
- Carbohydrates
- 6.5 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Plastic packaging HE
- 20 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 38 g
- Fat
- 0.1 g
- of which sugars
- 1.8 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 422 g
- Gross weight TU
- 5122 g
- Shelf life after production supplier
- 9M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 168 g
- Plastic packaging CE
- 2 g
- Paper packaging CE
- 1 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 4M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Verpakking aluminium CE (g)
- 1
- Version specification
- V2 CERT 17-04-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Lemon juice org. 12x250ml
Item No. 26120
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Lemon juice org. 12x250ml |
| GTIN | 08718976008167 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| UK High Risk II or blocked for sale | Yes |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 100% pure lemon juice |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 120 kJ |
| Energy (kcal) | 28 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 6.5 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 9M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976016353 |
| GTIN-code TU | 8718976008167 |
| Units per pack | 12 |
| Net weight CU (g) | 250 g |
| Gross weight TU | 5122 g |
| Height HE | 183 mm |
| Width HE | 175 mm |
| Depth HE | 232 mm |
| Plastic packaging HE | 20 g |
| Paper packaging HE | 38 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 422 g |
| Height CU | 175 mm |
| Width CU | 50 mm |
| Depth CE | 50 mm |
| Plastic packaging CE | 2 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 168 g |
| Paper packaging CE | 1 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
The organic lemons from Sicily are the very best. Due to the nutrient-rich Sicilian soil and the abundance of sunshine, they develop the finest flavor. And you can taste it in the lemon juice from La Bio Idea!

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)