Millet hulled org. 5kg
Item No. 10125
Millet, a tasty and nutritious ancient grain. This product is excellent as a hearty salad base, addition to soups or ground into flour for baking.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Millet
- GTIN
- 08717496901248
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 217 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 349 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8717496901248
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1566 kJ
- Energy (kcal)
- 370 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 115 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Hulled millet*
- Carbohydrates
- 71 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Ukraine (UA)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Panicum miliaceum
- Process
- Removal of hulls, dust ans awns, removal of chaff, schrunken, broken millet,weed and insects, removal of low yield, lighter grain, removal of sand, mud balls, stones and metal, separation of hulled millet and lighter weed seeds, packed
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 4.0 g
- Dietary fibre
- 3.0 g
- Moisture
- < 9
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0.00 g
- Gross weight CU
- 5022 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Millet hulled org. 5kg
Item No. 10125
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Millet hulled org. 5kg |
| GTIN | 08717496901248 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Ukraine (UA) |
| Latin name | Panicum miliaceum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Hulled millet* |
| Process | Removal of hulls, dust ans awns, removal of chaff, schrunken, broken millet,weed and insects, removal of low yield, lighter grain, removal of sand, mud balls, stones and metal, separation of hulled millet and lighter weed seeds, packed |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1566 kJ |
| Energy (kcal) | 370 kcal |
| Fat | 4.0 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 3.0 g |
| Salt | 0.00 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
| BBD production DO IT | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8717496901248 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5022 g |
| Height CU | 115 mm |
| Width CU | 217 mm |
| Depth CE | 349 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Millet, a tasty and nutritious ancient grain. This product is excellent as a hearty salad base, addition to soups or ground into flour for baking.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)