Oat hulled org. 5kg
Item No. 10255
The hulled oats are a popular ingredient in breakfast cereals, granola bars and baking mixes. They are easy to process and provide texture, flavor and nutritional benefits to enhance the finished products.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Oats
- GTIN
- 08717496901347
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Ash content
- < 2
- Width CU
- 210 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 379 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901347
- Protein
- 14.0 g
- Energy (kJ)
- 1503 kJ
- Energy (kcal)
- 359 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 125 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Haver*
- Carbohydrates
- 60 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- European Union (EU)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Avena sativa
- Process
- Oats are cleaned, hulled en packed
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 7 g
- Dietary fibre
- 5.0 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 1.0 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.025 g
- Gross weight CU
- 5000 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Oat hulled org. 5kg
Item No. 10255
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Oat hulled org. 5kg |
| GTIN | 08717496901347 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | European Union (EU) |
| Latin name | Avena sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Haver* |
| Process | Oats are cleaned, hulled en packed |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1503 kJ |
| Energy (kcal) | 359 kcal |
| Fat | 7 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 60 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Protein | 14.0 g |
| Dietary fibre | 5.0 g |
| Salt | 0.025 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901347 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5000 g |
| Height CU | 125 mm |
| Width CU | 210 mm |
| Depth CE | 379 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
The hulled oats are a popular ingredient in breakfast cereals, granola bars and baking mixes. They are easy to process and provide texture, flavor and nutritional benefits to enhance the finished products.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)