Popcorn org. 6x500g
Item No. 10097
Organic popcorn is a beloved snack and naturally a source of fibre and protein. These neutral kernels form the perfect base for making crispy popcorn, easy to flavour with salt, sugar or spices. A versatile product that fits within a conscious lifestyle. This 500g pack is ideal for resale in, for
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Corn
- GTIN
- 08718976021395
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 90 mm
- Width HE
- 115 mm
- Depth CE
- 50 mm
- Depth HE
- 285 mm
- GTIN-code CU
- 8718976021388
- GTIN-code TU
- 8718976021395
- Protein
- 11.0 g
- Energy (kJ)
- 1582 kJ
- Energy (kcal)
- 374 kcal
- Height CU
- 180 mm
- Height HE
- 187 mm
- Ingredients (organic*)
- Popcorn*
- Carbohydrates
- 71 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Zea mays
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Harvest month(s)
- 8
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 82 g
- Fat
- 4 g
- Dietary fibre
- 5.0 g
- of which sugars
- 5.0 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- <0,01 g
- Gross weight CU
- 504 g
- Gross weight TU
- 3106 g
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 4 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Minimum BBD customer
- 12M
- Halal-certified
- No
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Popcorn org. 6x500g
Item No. 10097
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Popcorn org. 6x500g |
| GTIN | 08718976021395 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Zea mays |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Popcorn* |
| Harvest month(s) | 8 |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1582 kJ |
| Energy (kcal) | 374 kcal |
| Fat | 4 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 71 g |
| of which sugars | 5.0 g |
| Protein | 11.0 g |
| Dietary fibre | 5.0 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
| BBD production DO IT | 24M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976021388 |
| GTIN-code TU | 8718976021395 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 3106 g |
| Height HE | 187 mm |
| Width HE | 115 mm |
| Depth HE | 285 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 82 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 504 g |
| Height CU | 180 mm |
| Width CU | 90 mm |
| Depth CE | 50 mm |
| Plastic packaging CE | 4 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Organic popcorn is a beloved snack and naturally a source of fibre and protein. These neutral kernels form the perfect base for making crispy popcorn, easy to flavour with salt, sugar or spices. A versatile product that fits within a conscious lifestyle. This 500g pack is ideal for resale in, for example, organic and speciality stores.
✔ Source of fibre
✔ Source of protein
✔ Source of fibre
✔ Source of protein

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)