Almonds natural Valencia 12-14 org. 3kg
Item No. 17277
Valencia almonds are prized for their superior quality and unique sweet taste. Their crunchy texture and rich aroma make them an irresistible choice for consumers looking for premium nuts.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Almonds
- GTIN
- 08718976017169
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 3000 g
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8718976017169
- Protein
- 49.72 g
- Energy (kJ)
- 2379 kJ
- Energy (kcal)
- 575 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- 100.00% Almonds*
- Carbohydrates
- 7.37 g
- Kosher certified
- Yes
- Agricultural origin
- Spain (ES)
- Country of last processing
- Spain (ES)
- Latin name
- Prunus dulcis
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 49.7 g
- Dietary fibre
- 14.3 g
- Moisture
- < 7
- of which sugars
- 3.89 g
- of which saturated
- 3.7 g
- Salt
- 0.03 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 16M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Almonds natural Valencia 12-14 org. 3kg
Item No. 17277
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Almonds natural Valencia 12-14 org. 3kg |
| GTIN | 08718976017169 |
| Country of last processing | Spain (ES) |
| Agricultural origin | Spain (ES) |
| Latin name | Prunus dulcis |
Product Details
| Ingredients (organic*) | 100.00% Almonds* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2379 kJ |
| Energy (kcal) | 575 kcal |
| Fat | 49.7 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 7.37 g |
| of which sugars | 3.89 g |
| Protein | 49.72 g |
| Dietary fibre | 14.3 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8718976017169 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 3000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Valencia almonds are prized for their superior quality and unique sweet taste. Their crunchy texture and rich aroma make them an irresistible choice for consumers looking for premium nuts.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)