Amaizin Organic Crispy Chili oil org. 6x170g
Item No. 39761
Amaizin Crispy Chili Oil is een smaakbom die ieder gerecht tot leven brengt. Deze olie met knapperige stukjes is een combinatie van vurige hitte hartige kruiden, een snufje zout en een subtiele zoetheid. Lepel het over eieren, drizzle het over dumplings, roer het door soepen of dip je favoriete
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Oil
- GTIN
- 08718976023405
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 1.02 kg
- Net weight CU (g)
- 170 g
- Width CU
- 67 mm
- Width HE
- 145 mm
- Depth CE
- 67 mm
- Depth HE
- 215 mm
- GTIN-code CU
- 8718976023399
- GTIN-code TU
- 8718976023405
- Protein
- 1.2 g
- Energy (kJ)
- 3330 kJ
- Energy (kcal)
- 810 kcal
- Ready to eat
- Yes
- Height CU
- 80 mm
- Height HE
- 100 mm
- Ingredients (organic*)
- sunflower oil*, chilli flakes* (13%), onion*, SESAME* (3%), buckwheat flakes*, ginger*, garlic*, cane sugar*, salt, cinnamon*, star anise*, bay leaf*
- Carbohydrates
- 1.9 g
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 100 g
- Fat
- 89 g
- of which sugars
- 1.4 g
- of which saturated
- 14 g
- Salt
- 0.47 g
- Gross weight CU
- 314 g
- Gross weight TU
- 1985 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 130 g
- Plastic packaging CE
- 1 g
- Metal packaging CE
- 13 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Suitable for
- VeganLactose-freeGluten-free
- Present allergens:
- Sesame seeds
- Minimum BBD customer
- 6M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Organic Crispy Chili oil org. 6x170g
Item No. 39761
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Organic Crispy Chili oil org. 6x170g |
| GTIN | 08718976023405 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | sunflower oil*, chilli flakes* (13%), onion*, SESAME* (3%), buckwheat flakes*, ginger*, garlic*, cane sugar*, salt, cinnamon*, star anise*, bay leaf* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 3330 kJ |
| Energy (kcal) | 810 kcal |
| Fat | 89 g |
| of which saturated | 14 g |
| Carbohydrates | 1.9 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.47 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976023399 |
| GTIN-code TU | 8718976023405 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 1.02 kg |
| Net weight CU (g) | 170 g |
| Gross weight TU | 1985 g |
| Height HE | 100 mm |
| Width HE | 145 mm |
| Depth HE | 215 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 100 g |
| Gross weight CU | 314 g |
| Height CU | 80 mm |
| Width CU | 67 mm |
| Depth CE | 67 mm |
| Plastic packaging CE | 1 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 130 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 13 g |
Allergens
| Present allergens: | Sesame seeds |
Description
Amaizin Crispy Chili Oil is een smaakbom die ieder gerecht tot leven brengt. Deze olie met knapperige stukjes is een combinatie van vurige hitte hartige kruiden, een snufje zout en een subtiele zoetheid. Lepel het over eieren, drizzle het over dumplings, roer het door soepen of dip je favoriete snacks erin.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)