Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Fusilli
- GTIN
- 08718976020862
- Units per pack
- 10
- Net weight CU (g)
- 250 g
- Width CU
- 125 mm
- Width HE
- 200 mm
- Depth CE
- 70 mm
- Depth HE
- 295 mm
- GTIN-code CU
- 8718976016025
- GTIN-code TU
- 8718976020862
- Protein
- 22.0 g
- Energy (kJ)
- 1322 kJ
- Energy (kcal)
- 312 kcal
- Ready to eat
- No
- Height CU
- 190 mm
- Height HE
- 260 mm
- Ingredients (organic*)
- red lentil flour*, water
- Carbohydrates
- 49 g
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 250 g
- Fat
- 1.8 g
- Dietary fibre
- 6.0 g
- of which sugars
- 1.4 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 265 g
- Gross weight TU
- 2901 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 5 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 10 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Preperation (indicative)
- Cookin time 7 minutes
- Minimum BBD customer
- 6M
- Possible cross-contamination:
- Soy
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V2 CERT 17-04-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Fusilli red lentils org. 10x250g
Item No. 25075
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Fusilli red lentils org. 10x250g |
| GTIN | 08718976020862 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | red lentil flour*, water |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1322 kJ |
| Energy (kcal) | 312 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 49 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Protein | 22.0 g |
| Dietary fibre | 6.0 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976016025 |
| GTIN-code TU | 8718976020862 |
| Units per pack | 10 |
| Net weight CU (g) | 250 g |
| Gross weight TU | 2901 g |
| Height HE | 260 mm |
| Width HE | 200 mm |
| Depth HE | 295 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 250 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 265 g |
| Height CU | 190 mm |
| Width CU | 125 mm |
| Depth CE | 70 mm |
| Plastic packaging CE | 5 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 10 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)