Rice basmati brown org. 5kg
Item No. 10225
Brown Basmati Rice is nutritious and has a nutty flavor with a pleasant texture. Due to its versatility, it goes well with various dishes such as pilafs, curries, salads and more.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08717496901316
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 215 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 377 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901316
- Protein
- 7.5 g
- Energy (kJ)
- 1515 kJ
- Energy (kcal)
- 362 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice brown*
- Carbohydrates
- 76.2 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- India (IN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.7 g
- Dietary fibre
- 3.4 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0.4 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 5039 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati brown org. 5kg
Item No. 10225
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice basmati brown org. 5kg |
| GTIN | 08717496901316 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | India (IN) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice brown* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1515 kJ |
| Energy (kcal) | 362 kcal |
| Fat | 2.7 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 76.2 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 7.5 g |
| Dietary fibre | 3.4 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901316 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5039 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 215 mm |
| Depth CE | 377 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Brown Basmati Rice is nutritious and has a nutty flavor with a pleasant texture. Due to its versatility, it goes well with various dishes such as pilafs, curries, salads and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)