Rice basmati white org. 5kg
Item No. 10245
White Basmati Rice has a subtle fragrance reminiscent of jasmine flowers and is loved for its versatility. It is perfect for a wide range of dishes, from biryanis to stir fries. This rice absorbs flavours well while retaining its distinct texture, making it popular with many.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08717496901330
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 212 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 380 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8717496901330
- Protein
- 6.6 g
- Energy (kJ)
- 1506 kJ
- Energy (kcal)
- 360 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 122 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice white*
- Carbohydrates
- 79 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- India (IN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 0.6 g
- Dietary fibre
- 2.7 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0.2 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.02 g
- Gross weight CU
- 5026 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati white org. 5kg
Item No. 10245
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice basmati white org. 5kg |
| GTIN | 08717496901330 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | India (IN) |
| Latin name | Oryza sativa |
| UK High Risk I | Yes |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice white* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1506 kJ |
| Energy (kcal) | 360 kcal |
| Fat | 0.6 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 79 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Protein | 6.6 g |
| Dietary fibre | 2.7 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
| BBD production DO IT | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8717496901330 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5026 g |
| Height CU | 122 mm |
| Width CU | 212 mm |
| Depth CE | 380 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
White Basmati Rice has a subtle fragrance reminiscent of jasmine flowers and is loved for its versatility. It is perfect for a wide range of dishes, from biryanis to stir fries. This rice absorbs flavours well while retaining its distinct texture, making it popular with many.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)