Rice black org. 5kgÂ
Item No. 10635
Black rice has a deep, rich color due to anthocyanins in the outer bran layer. This type of rice stands out among other types of rice. When cooked, black rice has a mild, chewy texture and a nutty flavor.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Black rice
- GTIN
- 08718976017480
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976017480
- Protein
- 9.5 g
- Energy (kJ)
- 1480 kJ
- Energy (kcal)
- 350 kcal
- Ready to eat
- Cook for 30-45 minutes
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 69 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Thailand (TH)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 3.1 g
- Dietary fibre
- 3.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.7 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0,01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Broken
- < 4,5
- Yeasts
- < 10 000
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 10 000
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice black org. 5kgÂ
Item No. 10635
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice black org. 5kg |
| GTIN | 08718976017480 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Thailand (TH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1480 kJ |
| Energy (kcal) | 350 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Protein | 9.5 g |
| Dietary fibre | 3.3 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
| BBD production DO IT | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976017480 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Black rice has a deep, rich color due to anthocyanins in the outer bran layer. This type of rice stands out among other types of rice. When cooked, black rice has a mild, chewy texture and a nutty flavor.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)