Rice white short org. 5kg
Item No. 10315
Round rice becomes sweeter and stickier after cooking compared to long rice. Due to its high starch content, it sticks more, making it ideal to serve with rich sauces.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- White rice
- GTIN
- 08718976022262
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 210 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 341 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976022262
- Protein
- 6.2 g
- Energy (kJ)
- 1471 kJ
- Energy (kcal)
- 347 kcal
- Ready to eat
- Cooking time: 11-14 min
- Height CU
- 117 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 77.3 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Oryza sativa
- Pest control DO IT
- Always
- Process
- Harvest, cleaning, metal detection, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 60 g
- Fat
- 1.1 g
- Dietary fibre
- 1.4 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 0.1 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0,0025 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 5000 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0.05 g
- Smell
- Product specific
- Yeasts
- < 1 000 000
- Colour
- White
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
- Taste
- Product specific
- Total Plate Count (TPC)
- < 1 000 000
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice white short org. 5kg
Item No. 10315
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice white short org. 5kg |
| GTIN | 08718976022262 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Harvest, cleaning, metal detection, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1471 kJ |
| Energy (kcal) | 347 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 77.3 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Protein | 6.2 g |
| Dietary fibre | 1.4 g |
| Salt | 0,0025 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
| BBD production DO IT | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976022262 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 5000 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 60 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 117 mm |
| Width CU | 210 mm |
| Depth CE | 341 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0.05 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Round rice becomes sweeter and stickier after cooking compared to long rice. Due to its high starch content, it sticks more, making it ideal to serve with rich sauces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)