Amaizin coco crispy rolls chocolate org. 6x140g
Item No. 39061
The latest addition to the Amaizin range: a light and crunchy sweet snack made with organic coconut milk and cacoa mass from Sri Lanka. These rolls have a unique and surprisingly crunchy texture, and are completely vegan and gluten-free.
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Coco crispy rolls
- GTIN
- 08718976020213
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 0.84 kg
- Net weight CU (g)
- 140 g
- Width CU
- 175 mm
- Width HE
- 175 mm
- Depth CE
- 60 mm
- Depth HE
- 272 mm
- GTIN-code CU
- 8718976020206
- GTIN-code TU
- 8718976020213
- Protein
- 4.8 g
- Energy (kJ)
- 2153 kJ
- Energy (kcal)
- 514 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Suitable for celiacs: gluten < 20 ppm?
- Ja
- Height CU
- 235 mm
- Height HE
- 255 mm
- Ingredients (organic*)
- coconut milk* (60%), coconut blossom sugar*, cane sugar*, rice flour*, cassava flour*, cocoa mass*
- Carbohydrates
- 64 g
- Agricultural origin
- Sri Lanka (LK)
- Country of last processing
- Sri Lanka (LK)
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Paper packaging HE
- 280 g
- Fat
- 28 g
- of which sugars
- 20 g
- of which saturated
- 26 g
- Salt
- 0,1 g
- Gross weight CU
- 145.1 g
- Gross weight TU
- 1151.6 g
- Shelf life after production supplier
- 11M
- Plastic packaging CE
- 3.2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- Coconut
- Minimum BBD customer
- 6M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Verpakking aluminium CE (g)
- 1,9
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
- Additional packaging information
- Packaged in a protective atmosphere. Careful: moisture absorber inside, do not consume.
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin coco crispy rolls chocolate org. 6x140g
Item No. 39061
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin coco crispy rolls chocolate org. 6x140g |
| GTIN | 08718976020213 |
| Country of last processing | Sri Lanka (LK) |
| Agricultural origin | Sri Lanka (LK) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | coconut milk* (60%), coconut blossom sugar*, cane sugar*, rice flour*, cassava flour*, cocoa mass* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2153 kJ |
| Energy (kcal) | 514 kcal |
| Fat | 28 g |
| of which saturated | 26 g |
| Carbohydrates | 64 g |
| of which sugars | 20 g |
| Protein | 4.8 g |
| Salt | 0,1 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 11M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976020206 |
| GTIN-code TU | 8718976020213 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 0.84 kg |
| Net weight CU (g) | 140 g |
| Gross weight TU | 1151.6 g |
| Height HE | 255 mm |
| Width HE | 175 mm |
| Depth HE | 272 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Paper packaging HE | 280 g |
| Gross weight CU | 145.1 g |
| Height CU | 235 mm |
| Width CU | 175 mm |
| Depth CE | 60 mm |
| Plastic packaging CE | 3.2 g |
Allergens
| Present allergens: | Coconut |
Description
The latest addition to the Amaizin range: a light and crunchy sweet snack made with organic coconut milk and cacoa mass from Sri Lanka. These rolls have a unique and surprisingly crunchy texture, and are completely vegan and gluten-free.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)