Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Tacos
- GTIN
- 08718976016933
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 0.9 kg
- Net weight CU (g)
- 150 g
- Width CU
- 148 mm
- Width HE
- 165 mm
- Depth CE
- 50 mm
- Depth HE
- 358 mm
- GTIN-code CU
- 8718976017060
- GTIN-code TU
- 8718976016933
- Protein
- 5.8 g
- Energy (kJ)
- 1552 kJ
- Energy (kcal)
- 371 kcal
- Ready to eat
- Yes
- Height CU
- 184 mm
- Height HE
- 198 mm
- Ingredients (organic*)
- ground corn* (75%), vegetable oil (coconut)*, water.
- Carbohydrates
- 44 g
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 230 g
- Fat
- 20 g
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 18 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 180 g
- Gross weight TU
- 1310 g
- Shelf life after production supplier
- 12M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 2 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 28 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Preperation (indicative)
- Preheat the oven to 150°C. Hang the Taco Shells upside down on the rack, bake for 10 minutes, then fill with your favorite ingredients.
- Minimum BBD customer
- 5M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Taco shells org. 6x150g (12 pc)
Item No. 39120
Create a free account in just a few minutes or log in to gain access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Taco shells org. 6x150g (12 pc) |
| GTIN | 08718976016933 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | ground corn* (75%), vegetable oil (coconut)*, water. |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1552 kJ |
| Energy (kcal) | 371 kcal |
| Fat | 20 g |
| of which saturated | 18 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 5.8 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 12M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8718976017060 |
| GTIN-code TU | 8718976016933 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 0.9 kg |
| Net weight CU (g) | 150 g |
| Gross weight TU | 1310 g |
| Height HE | 198 mm |
| Width HE | 165 mm |
| Depth HE | 358 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 230 g |
| Gross weight CU | 180 g |
| Height CU | 184 mm |
| Width CU | 148 mm |
| Depth CE | 50 mm |
| Plastic packaging CE | 2 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 28 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)